Nu är vi strax påväg på en ny resa. denna gången skall isabelle åka med. skall bli så kul !! väskorna är par packade och i morgon 9.25 lyfter vi !! hoppas att ni vill följa oss på denna resa tjing !!
Nu äntligen ska vi göra drömresan. Vi börjar i Tokyo, sen en stor stad till, Peking vidare till Hongkong. Flyget till Cairns i Australien, träffa släktingar. Fortsättning följer.
Vår bröllopsresa som gick till Raa Atoll på Norra MAldiverna. Meedhuparru Island Resort Adaaran Select hotell. Superservice med tvättservice på detta 4stjärninga hotell. Där jag också lärde mig att dyka.
Snart är det dags att åka. Tre dagar kvar. Packningen är snart klar. Solglasögon, solkräm, kylväska och ett gäng spännande deckarböcker. Matta till dona Teresinha, whisky till Ciro och hans bror João. Choklad till moster Tia Marli. Leksaker och kläder till alla miniorer i släkten. Får se om vi får någon ordning på den här resdagboken. Det har strulat mycket i början.
Blir en liten tripp till Sydafrika först krugerparken sen en sväng ner till kusten, vidare till Kapstaden massa vingårdsbesök och bara vara turist och uppleva massa äventyr
Anledningen till resan är att deltaga i Maropeds årliga konvent den 26-28 mars på Gasthof Ochsen i Feldberg/Müllheim. Vi (Eva och Peter) lågger på ett para dagar före och efter för att köra runt i Schwarzwald och se oss omkring.
Resa till USA, Minnesota. Vi ar har for att besoka olika skolor och gora ett jamforande projektarbete med svenska skolor och den svenska pedagogiken. Om du gillar nattliv sa ak inte hit forran du fyllt 21 ar. Ak hit om du sportintresserad, shoppinggalen och naturintresserad. Det ar namligen sa att du betalar ingen skatt pa skor och klader :)