Resdagboken

Vely spajsiđŸŒ¶ïž

söndag 13 januari 2019 Koh Lanta, Krabi, Thailand
  • 221 Visningar
  • 0 Kommentarer

PÄ fredag morgon gav vi oss ivÀg till cooking school efter morgondoppet. Vi hade laddat Lawa med tidig gröt sÄ att hon skulle slockna lagom tills grönsakerna skulle hackas. Ordning och reda som det Àr pÄ tösen löste hon uppdraget galant! Dock sov hon bara 45 minuter dÄ hon helt enkelt inte kan sova utan AC. Jag och Mulle fick dela en plats och köra tvÄ rÀtter var, supergullig av dem!
Kvinnan som körde matlagningskurser var helt outstanding, sÄ otroligt engagerad. Hade svÄrt att sÀga R och sÄledes fick man anstrÀnga sig ordentlig för att förstÄ. Men det gjorde verkligen inget, sÄ galet skön! Köket var ett utekök pÄ en stor terrass, riktgt trevlig att stÄ och laga god mat i den miljön.
ProppmĂ€tta och nöjda med dagen lĂ€mnade vi fyra timmar senare med massa nya kunskaper. Biffsalladen var den som överraskade mig mest och förutom den blev det klassiska rĂ€tter som phad thai, panang och tom kha. Älskade nĂ€r hon förklarade att vissa ingridienser endast lades i turisterna mat, dĂ„ de sjĂ€lva lade sĂ„ mycket chilli i sin egen mat att de inte behövde förstĂ€rka fĂ€rgerna med nĂ„got annat. "Aj laj vely spajs!" 😍 Lawa höll lĂ„da och stökade runt i köket, skrattade hysteriskt nĂ€r hon rev alla korgarna för grönsaker. Men personalen bara skrattade med sĂ„ vi lĂ€t henne hĂ„llas.
Eftermiddagen blev lugn och skön hemma pÄ terrassen och sedan filmmys innan jag först slocknade i soffan och tÀtt dÀrefter Lawa kastade in handduken i sin sÀng.
Utvilade tog vi oss an denna lördag som Ă€r barnens dag i Thailand, vilket firas med pompa och stĂ„t. Kungen uttalar sig till och med och sĂ€ger att barnen Ă€r vĂ„r framtid sĂ„ denna dagen Ă€r helt deras att njuta av livet. Fint! Vi gick till stranden för att kika pĂ„ aktiviteterna men för oss vĂ€sterlĂ€nningar gav det inte sĂ„ mycket, dock tror jag thailĂ€ndarna njöt i fulla drag. Utlottningar och godsaker pĂ„ hela omrĂ„det. Jag Ă€r ju lite nojig med att Ă€ta frĂ„n vagnar, vĂ€rsta mardrömmen om man blir dĂ„lig. Mulle tycker nog att jag Ă€r fjantig, men har sagt att han gĂ€rna fĂ„r kĂ€ka dĂ€r dock kommer jag inte komma springande med toapapper i tid och otid nĂ€r han barikaderar sig pĂ„ toa😉😀
Vi tog en runda pÄ marknaden ocksÄ men inte mycket att hitta dÀr heller. Lawa Àlskar dock marknader för hon skrattar sig igenom hela och njuter av folknyller.
Middag tog vi pĂ„ en restaurang som ligger pĂ„ infarten till oss, vi har kikat pĂ„ den ett tag men undrat varför det aldrig Ă€r nĂ„got folk dĂ€r. Nu vet vi! Hon försökte locka tillbaka oss i morgon med livemusik men det skall bra mycket mer till för att vi ska gĂ„ dit igen. Vi har haft nĂ„gra lugna dagar och det Ă€r skönt dĂ„ klanen Bjuvling kommer pĂ„ mĂ„ndag och dĂ„ blir det nog fullt ösđŸ€Ł

subscribe

FĂ„ uppdateringar via e-post

Ange ditt namn och e-postadress för att fÄ ett mail nÀr medlemmarna du följer uppdaterar sin resa.

Logga in med Facebook

Glömt ditt lösenord? Bli medlem